SMC Corporation of America
Elite Part Number Search
Search Results "ZA1071-J15L-B-M2"

(B contact) 3 wire GXL-N12FTB Switch specifications (SUNX Corporation) GXL-N12FT(B) Part no.

Z M1: Pitch moment Y X M2: Roll moment Static moment calculation by mounting type [Horizontal mounting] [Vertical mounting] [Ceiling mounting] [Wall mounting] M2 M1 A M2 M3 M3 M2 M1 A Y x y Z x z Y x y m x g X X Z y z m x g X M1 m x g Y m x g Table 2.

(mm) a b (1) (1) Weight (g) D1 D2 L1 L2 P Q M1 M2 Part No.

Flat Type Fingers [3] 3.5 2 7.5 7.5 +0.2 0 +1.2 0.8 2 When closed 1 3.5 When open 5 Note) To mount attachments, use M2 hexagon socket head cap screws with 3.3 top diameter, or JIS B 1101 type M2 round head screws. 7.2 4-M2 x 0.4 thread depth 3 Thread for mounting attachment 0 -0.05 4 Weight: 25 g Specifications and dimensions other than the above are the same as the basic type. 12-2-22 22

Flat Type Fingers [3] 3.5 2 7.5 7.5 +0.2 0 +1.2 0.8 2 When closed 1 3.5 When open 5 Note) To mount attachments, use M2 hexagon socket head cap screws with 3.3 top diameter, or JIS B 1101 type M2 round head screws. 7.2 4-M2 x 0.4 thread depth 3 Thread for mounting attachment 0 -0.05 4 Weight: 25 g Specifications and dimensions other than the above are the same as the basic type. 12-2-22 22

Load factor 1 = m3 / m3 max = 7.025 / 22.5 = 0.31 m3 M2: Moment Z M2 max (from 2 of graph MY2H / M2) = 19.5 (Nm) . M2 = m3 x g x Z = 7.025 x 9.8 x 37.8 x 103 = 2.60 (Nm) Load factor 2 = M2 / M2 max = 2.60 / 19.5 = 0.13 m3 M2 5 Series E-MY2 Selection Example cont. X M3: Moment M3 max (from 3 of graph MY2H / M3) = 19.5 (Nm) .

141.1 99.2 99.2 19 42.9 (Lead wire length) 19 42.9 Polarity indication 13.6 13.6 A B A B B A A COM B + A B A B A B A Manual override (Push and turn for locking type) 42 31.4 Manual override (Press and turn for the locking type) 42 31.4 84.9 B: Green A: Orange 2-4.2 84.9 B: Green A: Orange 2-4.2 2-One-touch fittings (Mounting holes for manifold) (A, B port) (A, B port) 2-One-touch fittings

Calculation of Load Factor for Static Load m3: Mass m3 max (from q of graph MY1H/m3) = 50 (kg) Load factor 1 = m3/m3 max = 6.525/50 = 0.13 m3 Z M2: Moment M2 max (from w of graph MY1H/M2) = 50 (Nm) M2 = m3 x g x Z = 6.525 x 9.8 x 37.4 x 103 = 2.39 (Nm) m3 Load factor 2 = M2/M2 max = 2.39/50 = 0.05 M2 1206 Model Selection MY1H Series X M3: Moment M3 max (from e of graph MY1H/M3) = 38.7 (Nm

Coordinates and Moments z M3: Yawing M1: Pitching y x M2: Rolling Static moment Ceiling mounting Horizontal mounting Wall mounting M1 M2 M2 M1 M2 M3 y X x Y y z X x Y X x Z m1 x g m2 x g m3 x g Vertical mounting Mounting orientation Horizontal Ceiling Wall Vertical m1 m2 m3 m4 Static load m M3 M1 m1 x g x X m2 x g x X m4 x g x Z Static moment M1 m1 x g x Y m2 x g x Y m3 x g x Z y z M2 z Y

Max. operating pressure differential (MPa) Flow characteristics Max. operating pressure differential (MPa) Flow characteristics Orifice Orifice Max. system Max. system Port size Port size (mm) Model (mm) Model size size pressure pressure Av x 10-6 m2 Av x 10-6 m2 Cv converted C[dm3/(sbar)] C[dm3/(sbar)] (MPa) (MPa) DC 2 3 4.5 2 Cv converted DC b Cv b 0.18 0.33 0.61 0.18 Cv VX2110-01 VX2220

Static moment M2 = m x g x L1 = 0.5 x 9.8 x 0.05 = 0.245 [Nm] 2 = M2/M2 max = 0.245/3 = 0.082 Investigate M2. M1 and M3 are not required because they are not generated.

Static moment M2 = m x g x L1 = 0.5 x 9.8 x 0.05 = 0.245 [Nm] 2 = M2/M2 max = 0.245/3 = 0.082 Investigate M2. M1 and M3 are not required because they are not generated.

Static moment M2 = m x g x L1 = 0.5 x 9.8 x 0.05 = 0.245 [Nm] 2 = M2/M2 max = 0.245/3 = 0.082 Investigate M2. M1 and M3 are not required because they are not generated.

L E T U B E OD 6 A P P L I C A B L E T U B E OD 6 Courtesy of Steven Engineering, Inc. !

Static moment M2 = m g (L1 + B) 103 m x g = 1 9.8 (50 + 48) 103 Review M2. Since M1 & M3 are not generated, review is unnecessary. = 0.96 [Nm] 2 = M2/M2 max = 0.96/4 = 0.24 M Guide shaft mounting surface L1 B We = 5 x 103 m g U = 5 x 103 1 9.8 300 = 14.7 [N] Me3 = 1/3 We (L2 + A) 103 3.

Static moment M2 = m g (L1 + B) 103 m x g = 1 9.8 (50 + 48) 103 Review M2. Since M1 & M3 are not generated, review is unnecessary. = 0.96 [Nm] 2 = M2/M2 max = 0.96/4 = 0.24 M Guide shaft mounting surface L1 B We = 5 x 103 m g U = 5 x 103 1 9.8 300 = 14.7 [N] Me3 = 1/3 We (L2 + A) 103 3.

L1 M2 = m g (L1 + B) 103 2. Static moment m x g = 1 9.8 (50 + 48) 103 Review M2. Since M1 & M3 are not generated, review is unnecessary. = 0.96 [Nm] 2 = M2/M2 max = 0.96/4 = 0.24 M Guide shaft mounting surface L1 B We = 5 x 103 m g U = 5 x 103 1 9.8 300 = 14.7 [N] Me3 = 1/3 We (L2 + A) 103 3.